1000 mil, těch tisíc mil…

7. března 2011

Obr.

Jeden z nejhezčích pohledů, které jsem viděl, bylo pětadvacet delfínů skákajících kolem přídě plachetnice, plující Atlantikem.

Fascinuje mě na tom, jak lehce se pohybují, ani se moc nesnaží, jen se tak neznatelně vlní. Říkám si kdoví jak rychle plujeme na pěkný zadoboční vítr a oni si plavou stejně rychle jakoby nic. Když je to přestane bavit, zrychlí během vteřiny na rychlost torpéda a zmizí kdoví kam...

Každý podzim, když končí sezóna půjčování lodí na Mallorce, potřebují tamní charterovky přesunout lodě někam, kde by zase něco vydělávaly. Potřebují je přepravit na Kanárské ostrovy. Tímto způsobem se dá plachetnice pronajmout za velmi dobrou cenu na poměrně dlouhou dobu. Je to taková symbióza mezi charterovkou a bandou námořníků.

Úkol tedy zněl jasně. Přepravit loď z Mallorky na Kanáry přes Gibraltar a zvládnout to za tři týdny. Termín je zvládnutelný celkem v pohodě, pokud se proti vám neobrátí počasí. Vlastně je to tak, že fouká-li vítr, který je pro toto období typický, je plavba směrem k západu bez problémů. Tento vítr údajně vysledoval Kryštof Kolumbus, když postával na skalisku ostrova Porto Santo, kde před svou známou plavbou žil.

Část 1 / 5
Další »
ga